Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Restauracja Strandvilla (nie istnieje)
 
Most Smętka
4
 
Wzgórze Lentza (punkt widokowy)
2
 
Grodzisko Sądyty
1
 
Mostek Justusa
3
 
Restauracja Waldfrieden (nie istnieje)
3
 
Punkt widokowy Olimp
1
 
Stadion Leśny (ruiny)
10
 
Diabelski mostek (dawny)
5
 
Źródło zaręczynowe
3
 
 
 
 
  ID: 9692158

Las Miejski

Stadtwald Allenstein, Allensteiner Stadtwald



 
Olsztyński Las Miejski jest największym w Europie kompleksem leśnym położonym w granicach miasta. Dawniej stanowił źródło surowca do budowy domów, dziś należy do ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku mieszkańców Olsztyna oraz daje schronienie licznym gatunkom roślin i zwierząt.

Las Miejski leży w północnej części Olsztyna. Jego obszar liczy łącznie ponad 1400 ha, z czego główny kompleks – około 1100 ha. Pokaźne rozmiary oraz zróżnicowanie terenu pod względem przyrodniczym i krajobrazowym stanowią ...
Olsztyński Las Miejski jest największym w Europie kompleksem leśnym położonym w granicach miasta. Dawniej stanowił źródło surowca do budowy domów, dziś należy do ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku mieszkańców Olsztyna oraz daje schronienie licznym gatunkom roślin i zwierząt.

Las Miejski leży w północnej części Olsztyna. Jego obszar liczy łącznie ponad 1400 ha, z czego główny kompleks – około 1100 ha. Pokaźne rozmiary oraz zróżnicowanie terenu pod względem przyrodniczym i krajobrazowym stanowią ogromny potencjał turystyczno-rekreacyjny.
Przez Las Miejski przepływają rzeki Łyna i Wadąg, będące popularnymi szlakami kajakowymi. Jego tereny przecinają cztery znakowane piesze szlaki turystyczne (czerwony Kopernikowski, czarny, żółty, niebieski). Wytyczono tu także system tras rowerowych o różnym stopniu trudności oraz urządzono Bikepark Wąwóz. Uzupełnieniem tej infrastruktury są ścieżki biegowe, tory saneczkowe oraz przyrodnicze ścieżki edukacyjne.

W Lesie Miejskim działa strzelnica sportowa oraz dwa parki linowe. Pamiątką dawnej sportowej świetności są pozostałości Stadionu Leśnego, na którym ustanowiono rekordy świata w pchnięciu kulą (przed II wojną światową) i w trójskoku (1960 r.).
Na rozległych terenach leśnych urządzono wiele miejsc – z ławeczkami i altankami – w których można zrobić sobie przerwę w wędrówce czy uprawianiu sportu.
W Lesie Miejskim występuje drzewostan mieszany, w którym dominuje sosna (około 80 proc.). Niektóre jej okazy mają ponad 140 lat. Poza tym licznie reprezentowane są: dąb, buk, klon, brzoza i świerk. Oprócz popularnych gatunków roślin, można tu spotkać także wiele rzadkich i chronionych. Najcenniejsze przyrodniczo obszary – obecne rezerwaty Mszar oraz Redykajny – objęto ochroną już na początku XX w. W obu występuje roślinność charakterystyczna dla torfowisk, są one również siedliskiem rzadko spotykanych gatunków płazów, np. rzekotki drzewnej.
W Lesie Miejskim bogaty jest nie tylko świat płazów, ale także gadów i ptaków. Z większych ssaków można natknąć się zaś na: dziki, sarny, lisy, kuny leśne, jenoty, rzadziej na jelenie czy łosie. Nad Łyną i Wadągiem widoczne są ślady bytowaniu bobrów.
O interesujących dziejach terenów obecnego Lasu Miejskiego w okresie wczesnego średniowiecza świadczy zlokalizowane w nim stanowisko archeologiczne. Własnością miasta tereny te stały się wraz z nadaniem Olsztynowi praw miejskich w 1353 r. Drugi rozległy kompleks leśny, otrzymany przez miasto w 1378 r., nosił nazwę Winduga (na południe od Olsztyna, obecnie poza jego granicami).

Pierwotnie główną funkcją tych lasów było zaopatrywanie miasta i okolicy w drewno. Dopiero na początku XX w. Las Miejski stał się dla olsztynian terenem rekreacyjnym. Na jego obszarze powstał Dom Zdrojowy oraz park z restauracją, stadionem i strzelnicą. W 1907 r. wybudowano w nim sanatorium przeciwgruźlicze (obecnie szpital pulmonologiczny).

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1901
    komentarze: 3
    Olsztyn. Rzeka Łyna widziana z mostu Smętka w Lesie Miejskim.
  • Data: 1910
    komentarze: 0
    Olsztyn. Wzgórze Kaiserhöhe w lesie miejskim.
  • Data: 1916
    komentarze: 0
    Olsztyn. Las miejski z kasynem dragonów.
  • Data: 1918
    komentarze: 0
    Staw w lesie miejskim w Olsztynie.
  • Data: 1925-1930
    komentarze: 0
    Olsztyn Las Miejski, alejka nieopodal restauracji Waldfrieden.
  • Data: 1930-1940
    komentarze: 4
    Olsztyn. Widok z "Zaczarowanego Zamku" na zakole Łyny.
  • Data: 1960-1970
    komentarze: 0
    Olsztyn - Las Miejski. Fotografia E. Czapliński, A. Stelmach.