Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Stacja kolejowa Świdnica (Śląska) Miasto, Świdnica
Krzysiek_2: Przed wjazdem do Polski (od strony Lichkova do Międzylesia), pociąg został zestawiony na stacji Dolni Lipka. Trzy czeskie wagony osobowe tego pociągu widziałem, przy okazji wycieczki pieszej w czeskie Sudety, na bocznym torze stacji w Dolni Lipce w sobotę 18 czerwca b.r. - lokomotywy jeszcze nie było. Ponieważ ta stacja nie jest obiektem na naszym portalu (mimo, że spośród czeskich stacji znajduje się ...
Zastruże
ram: Słup oznaczający granice powiatów Środa Śląska (Neumarkt) oraz Świdnica (Schweidnitz). Na trzeciej ścianie słupa, od strony drogi widnieje napis Kreis Grenze - granica powiatów. Niemieckie napisy zostały po wojnie zamazane na czarno, prawdopodobnie smołą, ale w dużej mierze się odkryły. Z tego wynika ciekawostka - Zastruże przed wojną należało do powiatu średzkiego, a nie świdnickiego. Ale stare, niemieckie ...
Marcinowice
stap: Bo?
Dom nr 151a, ul. Ciernie, Świebodzice
Ryszard Kumorek: Kocham takie domki! Nie mieszkasz tylko sam z rodziną, ale mając dobrych, życzliwych sąsiadów spędzasz życie w spokoju i zgodzie. Z prawej i lewej jakieś komóreczki, a z tyłu zapewne jakiś ogródek. Dość powiedzieć, ze mógłbym tam zamieszkać.
Perony i torowiska stacji Świdnica Miasto, Świdnica
moose (administrator): Marek, świetna seria z otwarcia!

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
Parsley
Parsley
Parsley
maras - Administrator
Wincenty Miros
moose (administrator)
dariuszfaranciszek
J. Budziński z Kłodzka
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Nowa książka o Strzegomiu dostępna
Autor: LukaszGrzelik°, Data dodania: 2016-03-12 11:27:47, Aktualizacja: 2016-03-12 14:57:44, Odsłon: 2004

11 marca 2016 r, o godzinie 17.00 w CAS Karmel (dawny klasztor karmelitów) odbyło się spotkanie promocyjne książki Aloysiusa Schadego pt. Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. Piotra i Pawła w Strzegomiuw tłumaczeniu Amandy Rożańskiej.

11 marca 2016 r, o godzinie 17.00 w CAS Karmel (dawny klasztor karmelitów) odbyło się spotkanie promocyjne książki Aloysiusa Schadego pt. Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, w tłumaczeniu Amandy Rożańskiej.

Tytuł wydanego w 1864 r. oryginału brzmi "Geschichte der ritterlichen Joanniter - Kirche und Comthurei von St. Peter und Paul in Striegau". Wydawcą i właścicielem praw autorskich z tłumaczenia  jest Parafia Rzymsko - Katolicka św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej.  Z książki dowiemy się m.in. o sprowadzeniu do Strzegomia zakonu rycerstwa św. Jana (pierwsza komandoria joannicka na śląsku powstała właśnie w Strzegomiu), starym kościele św. Piotra (i Pawła?), chosie wojennym i jego następstwach dla kościoła św. Piotra i Pawła, a także zapoznamy się z architektonicznym opisem strzegomskiej Bazyliki. Ostatni rozdział  książki poświęcony jest innym kośiołom i kaplicom zlokalziowanym na terenie Strzegomia. Redakcji i weryfikacji dokonali Pan Jerzy Krzywda oraz Pan Edmund Szczepański (Prezes Towarzystawa Miłośników Ziemi Strzegomskiej). Powyższą pozycję uważam za wartościowe źródło wiedzy o Strzegomiu.

Na premierze oprócz mieszkańców, władz samorządowych, proboszcza parafii pw. św. App. Piotra i Pawła obena była również założna w 2007 r. grupa rekonstrukcyjna o nazwie - Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich.

Promocnyjna cena książki w dniu wczorajszym wynosiła 10 zł

Na zdjęciu przemawiający Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej

 

 

 

 

 

 

Grupa rekonstrukcyjna - Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich

 

 

 

 

 

 

Spotkanie promocyjne książki Aloysiusa Schadego pt. Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, w tłumaczeniu Amandy Rożańskiej

 


/ / /