Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Dom nr 37, Mokrzeszów
rok: Zmniejszyłem do regulaminowych 1600 pikseli na dłuższym boku.
Szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich (dawny), Mokrzeszów
rok: Zmniejszyłem do regulaminowych 1600 pikseli na dłuższym boku.
Zespół Szkół Rolnicze Centrum im. W. Witosa (d. pałac), Mokrzeszów
maras: Zmniejszyłem do 1600px na dłuższym boku.
Szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich (dawny), Mokrzeszów
maras: Zmniejszyłem i przywróciłem kolor.
Szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich (dawny), Mokrzeszów
maras: Fajne! Niepotrzebnie usunąłeś. Zmniejszyłem i przywróciłem kolor. To zdjęcie wróci z "wyroczni" za trzy dni.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras
maras
t.ziemlicki@wp.pl
Krzysiek_2
Szyszka
Krzysiek_2
Kolekcja-BieniasiewiczT.
Kolekcja-BieniasiewiczT.
Kolekcja-BieniasiewiczT.
panAeL
Jan R
phantasma1958
phantasma1958
phantasma1958
FM
FM
FM
Popski
t.ziemlicki@wp.pl
dariuszfaranciszek
Kolekcja-BieniasiewiczT.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Znani Strzegomianie: Johann Christian Gunther
Autor: LukaszGrzelik°, Data dodania: 2015-09-27 15:32:02, Aktualizacja: 2015-09-27 16:08:57, Odsłon: 2410

Strzegom podobnie jak inne śląskie miasteczka może poszczycić się „wydaniem” na świat osób niepowtarzalnych i wyjątkowych. Jedną z nich był Johann Christian Gunther. Poeta epoki baroku którego dorobek artystyczny porównywany jest z twórczością samego Goethego. Władze miasta uczciły pamięć o Guntherze 9 grudnia 1871 r. przemianowując nazwę ulicy Neugasse na Guntherstrasse (obecnie J.H. Dąbrowskiego).

Strzegom podobnie jak  inne śląskie miasteczka może poszczycić się „wydaniem” na świat osób niepowtarzalnych i wyjątkowych. Jedną z nich był Johann Christian Gunther. Poeta epoki baroku którego dorobek artystyczny porównywany jest z twórczością samego Goethego. Władze miasta uczciły pamięć o Guntherze  9 grudnia 1871 r. przemianowując nazwę ulicy Neugasse na Guntherstrasse (obecnie J.H. Dąbrowskiego).

Johann Gunther, lekarz, urodzony w miejscowości Aschersleben znajdującej się na przedgórzu gór Harz, przyjeżdża do Strzegomia, aby poślubić tutaj swoją miłość. Dzięki małżeństwu medyk prawdopodobnie wchodzi w posiadanie domu wraz z ogrodem położonego przy ul. Neugasse nr 94 (Guntherstrasse  nr 20, obecnie Dąbrowskiego nr 20).

W roku 1690 Johann zostaje wdowcem. Pani Guntherowa umiera wraz ze swoim sześciotygodniowym dzieckiem. Pogrzeb odbywa się na cmentarzu Św. Mikołaja. Po upływie trzech lat Gunther ponownie wchodzi w związek małżeński. Tym razem wybranką została Anna Eichbander pochodząca z Wrocławia. To właśnie z tego związku w dniu 8 kwietnia 1695 r. urodził się jeden z największych śląskich poetów Johann Christian Gunther. Ciekawostką jest fakt, że uroczystość chrztu świętego odbyła się Granowicach z uwagi, że tut. Gmina ewangelicka nie posiadała swojego Domu Bożego.

Johann Christian często nazywany Christianem pierwsze lekcje otrzymywał od swojego ojca, który ukierunkowywał syna na poznanie języków obcych i zgłębienie wiedzy medycznej. W Christianie jednak już od najmłodszych lat przejawiał się - ku niezadowoleniu ojca -  talent poetycki. Dalszy rozwój Christiana możemy przypisać szczęśliwemu zrządzeniu losu. Pewnego dnia doktor Thiem odbywający praktykę lekarską w oddalonej o ok. 20 km Świdnicy przybył do Strzegomia do domu Gunthera. Rozmowa dwóch medyków zeszła na tematy prywatne w których ojciec Christiana wychwalał go wskazując, że pomimo młodego wieku jego syn posiada niezwykłą bystrość oraz rozległą wiedzę, jednak z uwagi na trudną sytuację panującą w Strzegomiu ciężko jest cokolwiek zrobić, aby dalej rozwijać talenty chłopca. Thiem zachwycony uzdolnieniami Christiana, zaproponował, że chłopiec może mieszkać u niego a on zapewni mu opiekę i wyżywienie.

W roku 1710 Christian rozpoczyna naukę w szkole łacińskiej w Świdnicy. Dowodem tego jest fakt, że jego nazwisko zostało zapisane w spisie uczniów: „Johannes Christianus Guntherus, Strigensis, aet. 14 Patre Joanne, Medico”. Pięć lat później młody Gunther kończy szkołę z wyróżnieniem. Pobyt chłopca w Świdnicy jest uważany za okres, który najbardziej wpłynął na późniejsze życie poety. To właśnie wtedy po raz pierwszy Christian mógł swobodnie rozwijać swoje literackie zainteresowania.  Wiersze pisane przez Gunthera zyskują uznanie wśród znajomych i przełożonych a jego tragedia „Zazdrość Teodosia Gorzko Żałowana” (Die von Theodosio bereute Eifesucht) zostaje za zgodą lektora Leubschera wystawiona przed ukończeniem szkoły przez Christiana.

Następnie Gunther udał się do Frankfurtu nad Odrą celem podjęcia studiów medycznych, jednak już w połowie grudnia Gunther przenosi się do Wittembergi. W powyższym okresie dochodzi do konfliktu z ojcem, który próbuje decydować o przyszłości syna -  chcąc aby ten został lekarzem. Młody Gunther bardzo szybko aktywnie włączył się w „życie studenckie”, nie gardząc hucznymi biesiadami. Podobno część jego dzieł powstała w sytuacji kiedy siedział z ołówkiem w ręku na antałku z piwem. Swawola życia przyczyniła się do wielu kłopotów w życiu poety w tym również do wydalenia z uczelni.  

W 1717 r. los zaczyna uśmiechać się do Gunthera. Udając się do Lipska poznaje tam profesora Mencke, który zauważa szczególne uzdolnienie Christiana i zachęca go zarówno do kontynowania studiów medycznych jak i napisania poematu z okazji pokoju w Pożeravcu. Praca Gunthera zostaje pochwalona na dworze cesarskim. Niedługo po tym profesor Mencke zapewnia audiencje Gunherowi u króla Fryderyka Augusta Mocnego. Gunther w celu otrzymania posady nadwornego poety w 1719 r. udaje się do Drezna gdzie dostaje dotkliwej porażki, nie mogąc wypowiedzieć ani jednego słowa. Wina za „występ” została zrzucona na pijaństwo i przygody miłosne poety. Istnieją także teorie, że ktoś celowo przed występem podał Guntherowi środek oszałamiający.

Gunther przygnębiony porażką nie chciał pokazywać się profesorowi w Lipsku postanowił więc wrócić do domu rodzinnego do Strzegomia. Na miejscu okazało się, że pożar który wybuch w mieście w 1718 r. dotkliwie uszkodził majątek rodzinny co doprowadziło do jeszcze większego zubożenia Johanna Gunthera. Załamany poeta nie uzyskując aprobaty u skłóconego z nim ojca, udał się do Świdnicy, aby tam odszukać swoją dawną miłość Leonorę. Na miejscu ustalił, że ukochana przeprowadziła się do Borau, do którego Gunther udał się niezwłocznie. Ten okres poezji Christiana uważany jest za najpiękniejszy, pozostałe po nim wiersze są perełkami intymności i czułości. Poeta który zaczął od teraz poważnie myśleć o swojej przyszłości rozpoczął próbę ustabilizowania się i założenia stałej praktyki lekarskiej. W 1720 w trakcie pobytu w Lubaniu popada w straszliwą biedę i jest u skraju śmierci na dodatek dowiaduje się, że jego ukochana Leonora nie dotrzymała wierności. Ponownie wraca do ojca do Strzegomia, który za warunek przebaczenia wyznacza „wydoroślenie”.

Gunther ponownie postanawia naprawić swoje życie i wyjeżdzado Kluczborka gdzie zakłada praktykę lekarską, a nawet znajduje nową miłość Johannę Littmann z którą zaręcza się w 1721 r. Warunkiem udzielenia przez ojca Johanny zgody na zawarcie związku małżeńskiego jest uzyskanie przez Gunthera stopnia doktora i pojednanie się z ojcem. Poeta pokrzepiony faktem, że przedstawi się swemu ojcu jako ustabilizowany lekarz, jedzie do Strzegomia w celu uzyskania przebaczenia. Ku swemu zaskoczeniu Johann Gunther nie udziela zrozumienia ani przebaczenia młodemu poecie. Zrozpaczony Christian udaje się w dalszą tułaczkę do Jeny – miasteczka uniwersyteckiego. Tam zamieszkując u swoich przyjaciół wycieńczony chorobą umiera 15 marca 1723 r. przeżywszy 28 lat.

Poezja Gunthera została zebrana i opublikowana już po jego śmierci, swojego czasu był to jeden z najbardziej poczytnych niemieckich artystów, czego dowodem były pochlebne zdania wypowiedziane o Guntherze przeze samego Goethego.

Ślady po Guntherze możemy znaleźć również we współczesnym Strzegomiu co prawda nazwa ulicy z Gunterstrasse została przemianowana na J.H. Dąbrowskiego, ale przy jej końcu tuż przy skrzyżowaniu z aleją Wojska Polskiego znajduje się pamiątkowy obelisk upamiętniający poetę, a w Izbie Pamięci Ziemi Strzegomskiej znajdziemy jego popiersie, ponadto na wysokości I piętra na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 20 znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca Wielkiego Poetę.

.

Mam nadzieję, że powyższy krótki artykuł przybliżył sylwetkę strzegomskiego artysty, a być może i zachęci niektórych do odwiedzenia tego urokliwego miasteczka i odnalezienia śladów Gunthera o których jeszcze nie wiemy…

Źródło:

  1. J. Filla, Kronika Miasta Strzegomia od czasów najdawniejszych do roku 1889, Strzegom 2014, s. s.218-225
  2. Tygodnik Strzegom Nasze Miasto , artykuł Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, Ten poeta to nasz rodak! S.7, wydanie: środa 26 listopada 2014 r.

Łukasz Grzelik – Przewodnik LGD Szlakiem Granitu

 

 
Zdjęcie nr 

 


/ / /