Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Dom nr 17, ul. Chopina Fryderyka, Świdnica
Petroniusz: No to się potwierdziło. Dziękuję wszystkim.
Burkatów
Trapp: Na górnym zdjęciu droga łącząca Bystrzyce Górną i Burkatów równoległa do "głównej" drogi do Świdnicy. Wszystkie budynki na prawo od tej drogi istnieją do dziś (numery 29 i 26, 26A, 26B), z lewej pewnie też, ale aż tak szczegółowo już ich nie sprawdzałem.
Szpital zakonu Kawalerów Maltańskich (dawny), Mokrzeszów
Hellrid: Zwiedziłem od piwnicy aż po poddasze, nawet w nocy :)
Budynek nr 4, ul. Leśna, Świebodzice
rajaser: Na razie tylko takie niepełne ujęcie ciekawego budynku.. Po tym zdjęciu miałem niestety niemiłe spotkanie z psem i jego panem. Wkrótce tam wrócę i dodam lesze zdjęcie.
Budynek nr 17, ul. Mikulicza-Radeckiego Jana, Świebodzice
rajaser: Kilkanaście lat wcześniej
Krzyż IV, Jaroszów
Tony: Odwiedziłem go wczoraj :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

jawc
jawc
StaszekM
StaszekM
Zbigniew Waluś
StaszekM
chrzan233
rok
StaszekM
dariuszfaranciszek
kitapczy
Parsley
Parsley
BOLEY
Przemek (NR)
BOLEY
BOLEY
BOLEY
atom
atom
atom

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Śladami św. Jana Pawła II po gminie Strzegom
Autor: LukaszGrzelik°, Data dodania: 2015-04-01 22:20:34, Aktualizacja: 2015-04-01 22:56:43, Odsłon: 2965

2 kwietnia br. mija 10 rocznica śmierci Jana Pawła II, w tym samym miesiącu minie też pierwsza rocznica zakończenia procesu kanonizacji i uznania Naszego Papieża za świętego Kościoła Katolickiego. Strzegom jakby przewidywał, że Wielki Polak zostanie wyniesiony na Ołtarze w trybie natychmiastowym – Santo Subito, ponieważ znaczył ślady pamięci jeszcze podczas trwania Jego pontyfikatu. W tej kwestii ubiegł Wadowice i Kraków.

Najwięcej  wizualnych i materialnych przykładów, nawiązujących do nauczania  Ojca Świętego oraz Jego wizerunki odnajdziemy w kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła -  świątyni, której w dniu 15 września 2002 r.; w 10 rocznicę powstania Diecezji Legnickiej, polski Papież  nadał tytuł Bazyliki Mniejszej. Pierwsze wizerunki Jana Pawła II pojawiły się w Strzegomiu na początku lat 80. XX wieku, a przecież  Karol Wojtyła został papieżem w  1978 r.  Zatem najwcześniejszy ślad Jana Pawła II umieszczono podczas remontu dachu, w najwyższym punkcie wieży północnej. Było to porcelanowe popiersie Jana Pawła II. Wydarzenie to miało miejsce rok po zamachu na życie Ojca Świętego z 13 maja 1981 r. Pomysłodawcą był ówczesny kustosz strzegomskiej fary ks. Prałat Stanisław Siwiec, a wykonano je w  zakładach wyrobów szamotowych w Jaroszowie. We wnętrzu wypalonej w temp. 900 st. C i oblanej glazurą figury umieszczono w ampule dokumenty związane z historią naszego miasta ukazujące trudne czasy pontyfikatu Jana Pawła II. Kolejne ślady papieża to dwa witraże z jego wizerunkiem. Pierwszy znajduje się w oknie nawy południowej, drugi umieszczony po przeciwnej stronie, jego świetlny wizerunek przenika do bazyliki przez witraż zakrystii. W południowo – zachodniej części świątyni, w kaplicy św. Andrzeja znajdują się krzyże poświęcone przez „Naszego Rodaka” w 1997 r. we Wrocławiu.

 

.

                                                                                                                                                        

 Bazylika Mniejsza w Strzegomiu                       Pomnik Jana Pawła II przed Bazyliką Mniejszą              Krzyże poświęcone przez „Naszego Rodaka”          Witraż z wizearunkiem JP II                                                                                    w Strzegomiu                                                                   w 1997 r. we Wrocławiu

 

Po opuszczeniu Bazyliki znajdziemy się na placu, którego nazwa, na mocy uchwały Rady Miejskiej Gminy Strzegom z dnia 18 kwietnia 1997 r. została zmieniona z placu Kościelnego na plac Jana Pawła II. W tym miejscu znajdują się dwa kolejne symbole papieskie - odbudowany na pierwotnych fundamentach w 1994 r. dom Parafialny nazwany w hołdzie papieżowi Jego imieniem, który od początku swojego istnienia przez pełną dekadę stanowił siedzibę Katolickiego Uniwersytetu Ludowego oraz  pomnik papieża, będący pierwszym granitowym pomnikiem Jana Pawła II w Polsce. 

Wspomniana figura Ojca Świętego powstała z inicjatywy Strzegomskiego Towarzystwa Inicjatyw Gospodarczych (STIG) oraz Duszpasterstwa Parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Wykonawcą pomnika był artysta pochodzący z Międzyrzecza – Zbigniew Kulas. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 14 czerwca 1997 r. i było związane z 46 Kongresem Eucharystycznym, który odbył się we Wrocławiu oraz pielgrzymką papieża do Legnicy - ówczesnej stolicy Naszej Diecezji.

Inną korelację pomiędzy „polskim” Kongresem i pielgrzymką papieża do Legnicy dostrzeżemy w strzegomskim kościele pw. św. Barbary. Z tej okazji, począwszy od 7 maja 1997 r. świątynia stała się miejscem Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zachodniej fasadzie kościoła patronki strzegomskich skalników znajduje się granitowa tablica z wizerunkiem Jana Pawła II upamiętniająca opisane wydarzenie.

                                                                

Kościół pw. Św. Barbary

                                                                                                                                                             

                                                                                   Tablica dot. ustanowienia                                                             Wnętrze kościoła pw. św. Barbary                                                                                                                                     kaplicy wiecznej adoracji.

W kościele św. Jadwigi z okazji roku jubileuszowego 2000 rozpoczęto piękną tradycję odprawiania mszy św. 16 dnia każdego miesiąca. Data Liturgii jest uczczeniem i wotum wdzięczności Strzegomian za wybór Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W kościele znajduje się również obraz z wizerunkiem papieża. 

W znajdującym się przy ul. Kościuszki kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu, balkony pierwszego piętra ozdobiono medalionami z wizerunkami 12 apostołów. W 2005 r. został wykonany 13 medalion przedstawiający wizerunek Jana Pawła II.  Pod portretem znajduje się  napis S. Joannes Paulus II. Wykonawcą wszystkich medalionów jest artysta Zbigniew Mil z Wrocławia. Kolejny ślad Ojca Świętego umieszczony jest w kaplicy miłosierdzia w formie  marmurowej tablicy odsłoniętej w dniu 27 kwietnia 2014 r. z wdzięczności za dar kanonizacji Jana Pawła II.

Z treści wypisanej na tablicy dowiadujemy się, że papież podobnie jak mieszkańcy słynącego z granitu Strzegomia wykonywał ciężką, fizyczną pracę w kamieniołomach. Należy zaznaczyć, że kapelanem górników-skalników i kamieniarzy diecezji świdnickiej od 01.12.2013 r. jest ks. kanonik Marek Żmuda – proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu. 

Ponadto na dziedzińcu plebanii dla uczczenia zakończenia procesu kanonizacji w 2014 r. ustawiono popiersie Jana Pawła II. Rzeźba została wykonana ok. 2000 r. przez artystę pochodzącego z Ukrainy i przez 14 pierwszych lat stanowiła ozdobę zakrystii. 

Na obrzeżach miasta przy drodze krajowej nr 5 (trasa Wrocław – Jelenia Góra) wzniesiono Krzyż Światła upamiętniający historyczne wydarzenia początku trzeciego tysiąclecia a są nimi: nadanie przez Papieża Jana Pawła II tytułu Bazyliki Mniejszej (15.09.2002r.), powołanie do istnienia Diecezji Świdnickiej (15.03.2004r.) oraz  odejście Naszego Ojca Świętego do Domu Pana (2.04.2005r.).

 

                                                                                                                            

Medalion z wizerunkiem JP II                                 Popiersie Jana Pawła II                                           Tablica pamiątkowa                                                  Krzyż Światła

 

Kamienne dedykacje dla Jana Pawła II są mocno widoczne na terenie wsi gminy Strzegom, czego najlepszym przykładem jest zbudowana w latach 1987-1992, z inicjatywy ks. Prałata Stanisława Siwca kaplica pomocnicza im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Tomkowicach. Na fresku ołtarza głównego przedstawiono Jana Pawła II i patronkę kaplicy, którą 10 czerwca 1987 r. papież ogłosił błogosławioną. Ponad nimi wypisano zawołanie; „Niech odnowi oblicze tej ziemi”, które papież wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. W Międzyrzeczu z  inicjatywy i na koszt mieszkańców postawiono w centrum Wsi obok krzyża niewielki, ale bardzo ładny pomnik Papieża Jana Pawła II, wykonany przez miejscowego rzeźbiarza śp. Zbigniewa Kulasa.

W hołdzie wielkiemu Polakowi i już świętemu w  Rusku powstał krzyż drewniany i kamienna tablica wraz z datą kanonizacji ufundowane przez Mieszkańców.  W Olszanach mieszkańcy ufundowali obelisk ku czci Jana Pawła II, a w Skarżycach w bieżącym roku, jak informuje Janusz Kazimierczak, sołtys Wsi,  planuje się postawienie nowego krzyża wraz z popiersiem papieża i stosowną inskrypcją, upamiętniającą kanonizację świętego.

Ślady Jana Pawła II odnajdziemy także w budynkach i budowlach o całkowicie świeckim charakterze. Portret Jana Pawła II został umieszczony także w sali obrad Urzędu Miejskiego w Strzegomiu –w  miejscu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje stanowiące o rozwoju miasta.

Na terenie gminy Strzegom imię Jana Pawła II otrzymały trzy placówki oświatowe. W 2002 r. była to Szkoła Podstawowa w Kostrzy. Dyrekcja placówki przed tym wydarzeniem powzięła wiele zadań, które przybliżyły szkolnej społeczności osobę Papieża Polaka.  Obok szkoły postawiono w 2003 r. obelisk dedykowany Papieżowi z inskrypcją: „Świat was potrzebuje”. Szczególnie ważną rzeczą jest prowadzona od 1997 r. korespondencja ze Stolicą Piotrową i organizowanie wycieczek do Wadowic – miejsca urodzenia i wychowania Karola Wojtyły. Gimnazjum w Goczałkowie, które imię Jana Pawła II otrzymało na podstawie uchwały nr 8/06 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 15 lutego 2006 r. wspólnie ze Szkołą w Kostrzy organizuje wieczory poświęcone swojemu patronowi. Uchwałą nr 36/05 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 21 kwietnia 2005 r. imię Jana Pawła II otrzymało Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. Pół roku później Ordynariusz Diecezji Świdnickiej Biskup Ignacy Dec dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru szkoły.

27 letni pontyfikat Jana Pawła II okazał się być przełomowym dla Polski i świata, a jego przesłanie do wszystkich ludzi o prawie do życia w pokoju, pomogło wlać w serca Polaków nadzieję o wolnym i niepodległym państwie.  Strzegomianie nie tylko znaczą ślady Papieża  św. Jana Pawła II, ale także zachowują w pamięci naukę Wielkiego Polaka.

Łukasz Grzelik - Przewodnik LGD Szlakiem Granitu 

 

                                                                      

 

 

 


/ / /