Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Ofiar Oświęcimskich, Świebodzice
PP: Przypisałem do Evangelische Schule ale pewności nie mam, czy w Pełcznicy nie było szkoły innej konfesji.
Dom nr 3a, ul. Leśna, Mrowiny
szeliga: Po prawej stronie kolumny widać kawałek kamiennego muru. To chyba pozostałość starego muru Pałacu, lub budowli, która była tam wcześniej. Może ktoś wie?
Kościół św. Piotra i św. Pawła, Rusko
Iras (Legzol): Jeżeli masz jeszcze jakieś inne zdjęcie, to podmień.
Mokrzeszów
moose: ok, dopisałem do piaskowni.
Żelazów
FM: Jeżeli wiesz kiedy zdjęcia robiłeś to pod zdjęciem podawaj dokładnie datę jego zrobienia. Sam rok to za mało zwłaszcza przy zdjęciach współczesnych.
Centrum handlowe OK CENTRUM, ul. Witosa Wincentego, Strzegom
LukaszGrzelik: Na dzień dzisiejszy market jest zamknięty (funkcjonują niektóre sklepy na pasażu). Nie pamiętam jak było w chwili zrobienia zdjęcia.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Budowa geologiczna kamieniołomu bazaltu "Żółkiewka"
Autor: ecjamo°, Data dodania: 2013-06-27 19:05:06, Aktualizacja: 2013-06-27 19:05:06, Odsłon: 2895

Geologiczny opis kamieniołomu bazaltu.

wg. opracowania prof. Marka Lorenca
Budowa geologiczna obszaru kamieniołomu

      Odsłonięcie skał w nieczynnym kamieniołomie, w literaturze geologicznej znanym jako Żółkiewka,  ukazuje klasyczny przykład zakrzepłej lawy, która na skutek powolnego stygnięcia pękała w bardzo charakterystyczny sposób, tworząc formę ściśle przylegających do siebie słupów o przekroju najczęściej sześciokątnym. Jest to tzw. termiczny cios słupowy. W tym przypadku, skalne kolumny mają średnicę 0,5-1,5 m i wykazują wyraźną oddzielność płytową. Przez długi czas uważano, że skały widoczne w omawianym wyrobisku, reprezentują  tzw. czop, czyli zastygłą zawartość komina wulkanicznego. Kompleksowe, specjalistyczne obserwacje i pomiary dokonane w tym kamieniołomie w roku 2003, a zwłaszcza analiza struktury wielkich kolumn wykazały, że mamy tu do czynienia z klasycznym potokiem lawowym. Ewidentnym wskaźnikiem potwierdzającym takie właśnie zaszeregowanie jest wyraźna w badaniach petrograficznych tekstura fluidalna, czyli powstająca podczas płynięcia lawy.  Czerwonej barwy brekcje wulkaniczne widoczne na poziomie górnym w północnej części kamieniołomu najprawdopodobniej reprezentują pionowe przewody eksplozywne, przecinające cała grubość lawowego potoku. Kontakt wulkanitu ze skałami granitoidowymi jego osłony widoczne są na dolnym poziomie wydobywczym w południowej części kamieniołomu. Tutaj strzegomski granodioryt, na skutek termicznych przeobrażeń kontaktowych, został znacznie osłabiony strukturalne i przybrał barwę ceglasto-czerwoną. W wielu miejscach wyrobiska stwierdzono obecność bardzo typowej dla skał bazaltowych tzw. zgorzeli, objawiającej się obecnością bardzo gęstej sieci drobnych, popielatych plamek i znacznie obniżającej jakość eksploatowanego surowca.

Do czasu wykonania wspomnianych wyżej kompleksowych badań, skały z kamieniołomu Żółkiewka określane były jako bazalty plagioklazowe lub trachybazalty (Birkenmajer et al., 1970). Próbka skały z omawianego kamieniołomu została poddana szczegółowym badaniom petrologicznym i geochemicznym, które wykazały, że jest to odmiana mikrokrystaliczna, o teksturze fluidalnej, podkreślonej przez wydłużone minerały skalnego tła i przez rzadkie, bardzo małe fenokryształy. Tło skalne złożone jest z bardzo świeżych drobnych plagioklazów (labrador) oraz podobnej jakości i wielkości piroksenu (augit). Minerały nieprzezroczyste rozproszone są w obrębie całej skały. Drobne (0,3-0,8 mm) kryształki oliwinu dominują wśród fenokryształów. Nieco mniejsze, równie świeże fenokryształy augitu wykazują wyraźna strukturę strefową (Birkenmajer et al., 2004).  

 

Na bazie wykonanych badań petrologicznych i geochemicznych (op. cit.) dokonano rewizji nazewnictwa i w miejsce dawnej, wprowadzono nową, zgodną z obowiązującą obecnie klasyfikacją nazwę bazalt alkaliczny z pewnymi cechami bazanitu. Badania radiometryczne wykonane metodą K-Ar wykazały, z kolei, że alkaliczny bazalt z omawianego kamieniołomu genetycznie wiąże się z aktywnością wulkaniczną, przypadającą w tym regionie na środkową część wczesnego miocenu i wykazuje wiek 19,84±0,93 mln lat (op. cit.).

www.bazalt.org.pl


/ / / / /