MENU
Kolumna wotywna w rozwidleniu dróg przed cmentarzem komunalnym.

Dodał: wk° - Data: 2023-02-10 10:58:22 - Odsłon: 142
08 lutego 2023

Data: 2023:02:08 12:12:18   ISO: 50   Ogniskowa: 4.3 mm   Aparat: samsung SM-G960F   Przysłona: f/2.4   Ekspozycja: 1/801 s  


Osobliwa kolumna morowa, znajduje się również w miejscowości Wierzbna, gm. Żarów, pow. Świdnica. Jak pisze Tomasz Ciesielski w Monografii miasta i gminy Żarów " … słup dziękczynny, XVIII-wieczny przy drodze do Nowic za folwarkiem. Upamiętniał wielką zarazę bydła, ustawiono go na miejscu, gdzie zakopano 50 padłych zwierząt". Autor nie podaje jednak konkretnych źródeł dokumentujących zabytek. W istocie słup stojący przy cmentarzu, składa się z postumentu, kolumny toskańskiej i figury przedstawiającej postać św. Marii Immaculaty (łac. niepokalanej) z dłońmi złożonymi w modlitewnym geście na piersiach. Zabytek będący wotum, wystawionym w intencji błagalnej lub dziękczynnej nie posiada w gruncie rzeczy swojego funkcjonalnego odpowiednika. W odróżnieniu od niego inne znane kolumny morowe związane są z zarazami panującymi pośród ludności, a nie wśród zwierząt hodowlanych. Kolumna z Wierzbnej odznacza się prostotą wykonania co typowe jest dla tego rodzaju zabytków, posadowionych na gruntach wiejskich. Umieszczona na niej figura przedstawia postać św. Marii Niepokalanej bez dzieciątka, w młodym wieku, przyodzianą w długą suknię i stojącą na księżycu lub kuli ziemskiej oplecionej wężem (?), bez gwiaździstej korony wokół głowy. Bliską analogię stanowi tutaj figura umieszczona na kolumnie z roku 1733, która znajduje się przed zamkiem w Wołowie. (...)
(...)Słup morowy z Wierzbnej, przedstawia bardzo interesujący zabytek XVIII-wiecznej architektury wiejskiej. Jego pierwotna funkcja jako wotum, wystawione w intencji błagalnej lub też dziękczynnej za odejście zarazy bydła, czyni go niewątpliwie unikalnym. Słup wyraża głęboka pobożność ówczesnych mieszkańców wsi. Pojawił się zresztą w nieprzypadkowej miejscowości, gdzie kościół katolicki za sprawą krzeszowskich cystersów osiągnął pozycję dominującą. Wraz z tutejszym Nepomukiem z 1701 roku stanowi przykład szybkiego przenoszenia i osadzania nowych idei oraz trendów panujących w centrach austriackiej monarchii władanej przez kolejnych cesarzy Leopolda I, Józefa I i Karola VI Habsburga.

Za

  • /foto/10241/10241746m.jpg
    2023
  • /foto/10241/10241748m.jpg
    2023

wk°

Poprzednie: Kamienica nr 51 Strona Główna Następne: Kolumna morowa z figurą św. Marii Immaculaty